Shopping Cart
Your Cart is Empty
Quantity:
Subtotal
Taxes
Shipping
Total
There was an error with PayPalClick here to try again
CelebrateThank you for your business!You should be receiving an order confirmation from Paypal shortly.Exit Shopping Cart

Sahtiverkko

Sahdista ja sahtiseuroista

Paikallisia sahtiseuroja

Viimeaikaisia kuvia

Featured Products

SM-kilpailijat ja tuomarit 2012 Padasjoella

Lähetä tieto valitusta kilpailijasta ja tuomarista meiluiten kahteen osoitteeseen:

Tänne Sahtiverkkoon [email protected])saunalahti.fi ja

Suomen sahtiseuran sihteerille [email protected].


Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä


Asikkala: Veikko Lamminpää (?) / ?

Hartola: Seppo Koskinen (Hannu Siren) / ?

Hauho: Ari Saarinen (Rauni Hänninen) / 5

Hollola: Juha Reini (Rauno Lampinen) / ?

Hollola 2: Viime vuoden mestari Kari Sipilä tulee paikalle puolustamaan titteliään.

Honkajoki: Esa Kivioja (?) / ?

Hämeenkyrö: Olavi Viheroja (Harri Salonen) / ?


Ikaalinen:Heikki Sirén (Risto Kivimäki) / ei karsintaa

Ilmajoki: Taito Koivusalo (?) / ?

Isojoki: Jouko Pitkäranta (?) / ?

Janakkala: Heikki Venho (Veijo Lahti) / 7

Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Heli Kuusikko) / ?

Jämsä: Jarmo Laaksonen (Liisa Ojala) / ?

Jyväskylä: Mika Laitinen (Sampo Välimaa) / 2


Kankaanpää: Heikki Mäkisalo (Sirpa Paasto) / ?

Karijoki: Perttu Virtanen (?) / ?

Karvia: Reijo Mäki (Ari Kuusimäki) / ?

Kauhajoki: Seppo Oja (Hannu Oja) / ?

Kirkkonummi: Kimmo Markkanen (Sinikka Lakkinen) / ei karsintaa

Korpilahti: Sulo Tammelin (Veijo Rantanen) / ?

Kuhmoinen: Jouko Lavonius (Anne Tanhua) / 3

Kärkölä: Ervo Vilkman (Reijo Siltala) / ?


Lammi: Mauri Patamäki (?) / ?

Lahti: Tuomo Olin (Jalo Nurminen) / 9

Lavia: Raine Mäkelä (Jorma Perkiömäki) / ?

Luhanka: Niilo Ahonen (Pertti Seimola) / 2

Luopioinen: Antti Lind (Lasse Lind) / ?


Mikkeli: Risto Narvanto (Ari Ohtonen) / ei karsintaa

Mouhijärvi: Antti Hollo (Niclas Pylsy) / 4

Nakkila: Matti Mikola (Pentti Kuusisto) / ?


Padasjoki: Veli-Matti Helvilä (Hannu Koivula) / ?

Parkano: Markku Perttunen (Marja-Kaarina Pentti) / ?

Pori: Kari Harju (?) / ?

Rauma: Tuula Viheroja (Taina Reunanen) / ei karsintaa


Tampere: Kauno Ponkiniemi (Timo Ponkiniemi) / 7

Turku: Filip Ginter (Pentti Riikonen) / ei karsintaa

Tuulos: Teppo Eklund (Veikko Lehtinen) / ?

Valkeakoski: Mikko Nurmo (Saku Paasikangas) / 4

Vammala: Heikki Tulonen (Merja Tulonen) / ei karsintaa

Ulvila: Ilkka Riento (?) / ?

SM-kilpailijat ja tuomarit 2011

Lähetä tieto valitusta kilpailijasta ja tuomarista meiluiten kahteen osoitteeseen:

tänne Sahtiverkkoon [email protected])saunalahti.fi ja

Suomen sahtiseuran sihteerille [email protected].


Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä


Asikkala: Hannele Hakala-Mero (Paavo Mero) / 6

Espoo: Antti Hietala (Harry Mäkinen) / 2

Hartola: Juho Tuukkanen (Seppo Koskinen) / 11

Hauho: Ari Saarinen (?) / ?

Hollola: Kari Sipilä (Rauno Lampinen) / 3

Honkajoki: Heikki Rajahaka (Reijo Mäki) /*

Hämeenkoski: Pekka Tervala (Juha Tervala) / 3

Hämeenkyrö: kilpailija ilmoitetaan pe 5.8.

Myös viime vuoden mestari Olavi Viheroja Hämeenkyröstä tulee paikalle puolustamaan titteliään.

Ilmajoki: Taito Koivusalo (?) / *


Isojoki: Ari Kuusimäki (Tuula Harju) / *

Janakkala: Esko Elovaara (Toimi Löyttyniemi) / 7

Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Anna-Liisa Lepistö) / *

Jämsä: Jarmo Laaksonen (Liisa Ojala) / ?

Jyväskylä: Petteri Heinonen (Sampo Välimaa) / ?

Kaarina: Olavi Kivioja (?) / ei karsintakisaa

Kalajoki: Jukka Vierimaa (?) / ei karsintakisaa

Kankaanpää: Jorma Perkiömäki (?) / *

Kauhajoki: Seppo Oja ( Markku Laitinen) / *

Kirkkonummi: Mika Pasonen (Marjokaisa Piironen) / 2


Korpilahti: Sulo Tammelin (Veijo Rantanen) /?

Kuhmoinen: Jouko Lavonius (Eetu Tanninen) / 6

Kärkölä: Ervo Vilkman (Liisa Siltala) / 3

Lammi: Tapani Lähde (Matti Vuorinen) / 5

Lahti: Toivo Vihervaara (Pekka Niemelä) / 4

Luhanka: Niilo Ahonen (Keijo Jokilaakso) / 2

Luopioinen: Juha Mäkinen (Marja-Liisa Viitanen) / 4

Mikkeli: Risto Narvanto (Ari Ohtonen) / ei karsintakisaa

Mouhijärvi: Kaija Katajisto (Pertti Saari) / 3

Nakkila: Matti Mikola (?) / ei karsintakisaa

Padasjoki: Veli-Matti Heinonen (Lauri Suomaa) / ?


Parkano: Markku Perttunen (Marja-Kaarina Pentti) / 2

Pirkkala: Kai Korkeakallio (?) / ei karsintakisaa

Pori: Kari Harju (Risto Toivonen) / *

Siikainen: Teuvo Nummelin (Maija Nummelin) / ei alkukarsintaa

Sysmä: Pirjo Korpela (Heikki Riutta) / 9

Tampere: Mika Räty (Markku Mikkola) / 8

Vaasa: Maria Kuusikko (Eino Lepistö) / *

Valkeakoski: Toni Savolainen (?) / 3

Vammala: Leena Tiensuu (tuomari Pekka Koskinen) / ei alkukarsintaa


Ulvila: Ilkka Riento (?) / *


* 18.6.pidettyyn karsintakilpailuun osallistui 20 sahdinvalmistajaa 10:tä kunnasta. Kisa pidettiin Kuurna ry:n tiloissa Isojoella.


Tampereen 22.6. sahtikisasta Kari Yli-Kuhan kuvia: http://www.sqc.fi/~ylikuka/Sahti2011/


Tutustus kisaohjelmaan ja riennä paikalle!

SM-kilpailijat ja tuomarit 2010

Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä


Akaa: Jukka Hutko (Matti Mäntylä) / 5

Asikkala: Eija Heikkilä (Tommi Piekkola), 4

Hartola: Hannu Sirèn (Seppo Koskinen) / ?

Hauho: Ari Saarinen (?) / ?

Heinola: Jussi Nurminen (Tommi Tervo) / ei alkukarsintaa

Hollola: Esko Kivistö (Rauno Lampinen) / 7

Honkajoki: Ilpo Leivo (Matti Eloranta) / ?

Hämeenkoski: Sari Kolu (?) / 4

Hämeenkyrö: Tapio Viitala (Jussi Viitala) / ?

Hämeenkyröläinen vuoden 2009 mestari Olavi Viheroja puolustaa titteliään.

Ilmajoki: Taito Koivusalo (Aila Koivusalo) / ?

Isojoki: Reijo Hautakangas (Ari Kuusimäki) / ?

Janakkala: Esko Elovaara (Toimi Löyttyniemi) / 6

Joutsa: Timo Vikman (Olavi Närhi) / 3

Jyväskylä: Mika Laitinen (Petteri Heinonen) / ei alkukarsintaa tänä vuonna

Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Markku Perttunen) / ?

Jämsä: Jarmo Laaksonen (Liisa Ojala) / ei alkukarsintaa

Kankaanpää: Jorma Perkiömäki (?) / ?

Kirkkonummi: Mika Pasonen (Marjokaisa Piironen) / 2

Korpilahti: Sulo Tammelin (Veijo Rantanen) / ei alkukarsintaa

Kuhmoinen: Anne Tanhula (Jouko Lavonius) / ?

Lahti: Pekka Niemelä (Mikko Lindfors) / 6

Lammi: Tapani Lähde (Matti Vuorinen) / ?

Luhanka: Niilo Ahonen (Pertti Seimola) / 1

Luopioinen: Juha Mäkinen (Marja-Liisa Viitanen) / 3

Mikkeli: Risto Narvanto (Ari Ohtonen) / ei alkukarsintaa

Padasjoki: Veli-Matti Helvilä (Veli-Matti Heinonen) / ?

Parkano: Veikko Kivioja (?) / ?

Pirkkala: Kai Korkeakallio (Anne Majala) / ?

Pori: Kari Harju (Risto Toivonen) / ?

Riihimäki: Juha Talka (Marja-Kaarina Pentti) / ei alkukarsintaa

Sysmä: Esko Bruun (Tuula Vuorinen) / 7

Tampere: Tapio Sirén (Marjatta Sirén) / 7

Tuulos: Veikko Lehtinen (?) / ?

Vaasa: Maria Kuusikko (Anna-Liisa Lepistö) / ?

Valkeakoski: Mikko Viitanen (Rauno Möttönen) / 5

Vihti: Ari Järmälä (Janne Karila) / ei alkukarsintaa

Kilpailuun on ilmoitettu 37 osallistujaa 36. kunnasta. Tilanne 13.8.2010 klo 7.30.


Ilmoita puuttuvat kilpailijat ja tuomarit samalla viestillä osoitteeseen [email protected] ja [email protected], kiitos.


Tutustu sm-kilpailun sääntöihin ja ohjeisiin kilpailijoille!

SM-kilpailijat ja tuomarit 2009

Paikkakunta: kilpailija (suluissa tuomari) / alkukarsintakilpailijoiden lukumäärä


Asikkala: Hannele Hakala-Mero (Paavo Mero)

Hartola: Seppo Koskinen (Hannu Siren)

Hauho: Raimo Veikkola (Lauri Mäkinen)

Hollola: Esko Kivistö (Rauno Lampinen)

Honkajoki: Esa Kivioja (Toivo Kivioja) / 4


Hämeenkyrö: Olavi Viheroja (Harri Salonen) / 6

Isojoki: Simo Pihlajaviita (?) / 8

Ilmajoki: Taito Koivusalo (Elli Rissanen) / 1

Janakkala: Eeva Aaltonen (Esa Haanperä) / 2

Joutsa: Anssi Saari (Olavi Närhi)


Jyväskylä: Petteri Heinonen

Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Markku Perttunen) / 1

Jämsä: Jarmo Laaksonen (Liisa Ojala) (ei alkukarsintakilpailua)

Kalajoki: Jukka Vierimaa

Kalvola: Eija Heikkilä


Kankaanpää: Jorma Perkiömäki (Raine Mäkelä) / 4

Kauhajoki: Seppo Oja (Heikki Rajahaka)

Kirkkonummi: Mika Pasonen (Tommi Rautavirta) /3

Kirkkonummi: Marjokaisa Piironen - viime vuoden mestari puolustaa titteliään ilman alkukarsintaa

Korpilahti: Sulo Tammelin (Erkki Salonen)


Kuhmoinen: Jouko Lavonius (Eeva Peltonen)

Kärkölä: Liisa Siltala

Lahti: Pekka Niemelä (Kaija Halme)

Lammi: Tapani Lähde (Matti Vuorinen)

Luhanka: Niilo Ahonen


Luopioinen: Juha Mäkinen (Marja-Liisa Viitanen)

Merikarvia: Veikko Salonen (Reijo Honkaluoma´)

Mouhijärvi: ?

Padasjoki: Auvo Rantala (Veli-Matti Heinonen) / 7

Parkano: Veikko Kivioja (?) / 1


Pori: Kari Harju (?) / 1

Rauma: Eero Korpi (?)

Riihimäki: Juha Talka (Hannu Kamppi)

Siikainen: Maija Nummelin (Teuvo Nummelin)

Sysmä: Hannu Lindeman


Tampere: Kauno Ponkiniemi / 5

Tuulos: Helmi Kankaanmäki (Jaakko Kankaanmäki) / 3

Valkeakoski: Matti Mäntylä (Jukka Hutko) / 7


5.8.2009 mennessä yhteensä 38 kilpailijaa.


Ilmoitukset kilpailijoista ja tuomareista samalla viestillä osoitteisiin sirpa.kaariainen(at)sahti.fi JA

[email protected]. Kiitos!


Ohjeita kilpailijoille

SM-kilpailijat Kuhmoisissa 9.8.2008

Asikkala          Veikko Lamminpää

Hartola             Hannu Siren

Hauho              Ari Saarinen

Hollola             Pauli Vanhanen

Honkajoki         Heikki Rajahaka


Hämeenkyrö      Timo Ponkiniemi

Ilmajoki            Taito Koivusalo

Isojoki              Jouko Pitkäranta

Janakkala        Eeva Aaltonen

Joutsa              Anja Salonen


Jyväskylä         Petteri Heinonen

Jämijärvi           Päivi Leponiemi

Kaarina            Olavi Kivioja

Kangasala        Ritva Vihinen

Kankaanpää     Sauli Vähäsantanen


Kalajoki           Jukka Vierimaa

Kauhajoki         Seppo Oja

Kirkkonummi    Marjokaisa Piironen

Korpilahti         Sulo Tammelin

Kuhmoinen      Jouko Lavonius


Kärkölä            Reijo Siltala

Lahti                Matti Järvinen

Lammi             Tapani Lähde

Luhanka           Niilo Ahonen

Luopioinen       Teuvo Rulja


Mouhijärvi         Pekka Uusilähteenmäki

Nokia               Tapio Hauhia

Padasjoki         Veli-Matti Helvilä

Parkano           Veikko Kivioja

Pirkkala           Kai Korkeakallio


Pori                 Kari Harju

Riihimäki         Juha Talka

Sysmä             Heikki Riutta

Tampere          Kauno Ponkiniemi

Tuulos             Teppo Eklund


Valkeakoski      Arto Koivisto


Viime vuoden voittaja Kauko Kuusikko Jämijärveltä puolustaa mestaruuttaan.



8.8.2008 klo 21 mennessä 36 ilmoittautunutta.


Ilmoituksia edustajista odotetaan vielä seuraavista kunnista:

Ikaalinen

Pertunmaa


Kilpailijatiedot päivitetty 8.8.2008 klo 21.


Ilmoitukset edustajista osoitteisiin sirpa.kaariainen(at)sahti.fi ja sahti(at)saunalahti.fi. Kiitos!

Sahdinvalmistuksen SM-kilpailun osallistujat 2007

Paikkakunta: kilpailija (tuomari)


Asikkala: Veikko Lamminpää (tuomari tulee)

Hartola: Helga Ojanen

Hollola: Erkki Sunell (Juha Reini)

Honkajoki: Esa Kivioja (Risto Pitkäniemi)

Hämeenkoski: Kaarina Laine


Hämeenkyrö: Olavi Viheroja

Ilmajoki: Taito Koivusalo

Isojoki: Taisto Vanha-Viitakoski (tulee)

Janakkala: Eeva Aaltonen (Esa Haanperä)

Joutsa: Pasi Olkkonen (Hannu Piira)


Jyväskylän maalaiskunta: Mika Laitinen

Jämijärvi: Kauko Kuusikko (Markku Perttunen)

Kalajoki: Jukka Vierimaa

Kankaanpää: Jorma Perkiömäki

Kirkkonummi: Tarja Suhonen (Matti Borg)


Korpilahti: Sulo Tammelin (Erkki Salonen)

Kuhmoinen: Hannu Lavonius (Matti Korpela)

Kärkölä: Ervo Vilkman (Osmo Kuhlman)

Lahti: Pekka Niemelä (Jouko Kuuseva)

Lammi: Jyrki Anttonen (Riku Korkeila)


Luopioisten Sahtiseura: Risto Vierikka (Marja-Liisa Mäkelä)

Luhanka: Niilo Ahonen (Pertti Seimola)

Nokia: Tapio Hauhia (Veli-Matti Parttimaa)

Padasjoki: Riitta Helvilä

Parkano: Veikko Kivioja (Markku Laitinen)


Pirkkala: Kai Korkeakallio (tulee)

Sysmä: Veikko Nurminen ja viime vuoden voittaja Heikki Riutta puolustaa mestaruuttaan

Tampere: Harri Hepo-oja (Iiro Leppänen)

Turku: Olavi Kivioja

Tuulos: Helmi Kankaanmäki (Jaakko Kankaanmäki)


Valkeakoski/Sääksmäki: Antti Selkee (Antti Laurell)


Korjaukset ja täydennykset osoitteella [email protected] tai 040 5058 058.

Sahdinvalmistuksen suomenmestaruuskilpailun osanottajat 2006

5.8.2006 Ikaalisten Riitialan kylä


Kilpailijat


Asikkala: Eija Heikkilä

Hartola: Markku Salminen

Hauho: Ari Saarinen

Helsinki: Matti Hämäläinen

Hollola: Matti Uotila


Honkajoki: Esa Kivioja

Hämeenkoski: Sulo Lehtonen

Hämeenkyrö: Timo Ponkiniemi

Isojoki: Taisto Vanha-Viitakoski

Joutsa: Pasi Olkkonen


Jämijärvi: Kauko Kuusikko

Kankaanpää: Sauli Vähäsantanen

Kaskinen: Jyri-Pekka Raittila, vuoden 2005 voittaja puolustaa mestaruuttaan

Kauhajoki: Seppo Oja

Kirkkonummi: Marjokaisa Piironen


Korpilahti: Sulo Tammelin

Kuhmoinen: Jouko Lavonius

Lahti: Pekka Niemelä

Lammi: Tapani Lähde

Luhanka: Lyyli Inkeroinen (karsintakisassa neljä osallistujaa)


Luopioinen: Risto Vierikka

Mouhijärvi: Kaija Katajisto

Padasjoki: Veli-Matti Heinonen

Parkano: Veikko Kivioja

Pirkkala: Kai Korkeakallio


Sysmä: Heikki Riutta

Tampere: Jari Eronen

Turku:Olavi Kivioja

Tuulos: Helmi Kankaanmäki

Valkeakoski: Mikko Nurmo


Tuomarit


Kisassa voi olla yksi tuomari kustakin kilpailuun osallistuvasta kunnasta. Tässä listassa Sahtiverkolle ilmoitetut tuomarit.


Hartola: Pertti Pojanluoma

Hollola: Rauno Lampinen

Honkajoki: Toivo Kivioja

Hämeenkoski: Raija Syrjä

Hämeenkyrö: Kauno Ponkiniemi

Joutsa: Hellevi Pylvänäinen

Kauhajoki: Markku Laitinen

Kirkkonummi: Antti Hietala

Korpilahti: Erkki Salonen

Kuhmoinen: Anne Tanhula

Lahti: Mikko Lindfors

Lammi: Matti Vuorinen

Luhanka: Rauno Ahola

Luopioinen: Marja-Liisa Mäkelä

Parkano: Heimo Vähäniemi

Sysmä: Arvo Tuominen

Tampere: Harri Hepo-oja

Tuulos: Jaakko Kankaanmäki

Valkeakoski: Erkki Äyhönen





0